LOVASPROGRAMOK

A lóval töltött szabadidőnek kétségtelenül a túralovaglás a csúcsa. Amióta túrázunk nagyon sok élménynek, kalandnak voltunk tanúi és részesei. Megpróbálom összefoglalni, hogy ennyi év után mit tartunk a legérdekesebbnek: Elindulni, úton lenni és eljutni máshová
Ez egy nagyon ősi élmény, ott lapul az ösztöneinkben, izgalommal tölt el és ha átéljük, más emberként lépünk tovább: kevesebbek lennénk, ha nem történt volna meg. A ló ehhez az úthoz egy nagyon különös érzést ad: mintha egy más időből szemlélnénk a világot, másképpen haladunk és más utakon járunk.
Mint régen – a nomádok „folyótól folyóig, hegyeken át”
Utunk legnagyobb része tájvédelmi körzetek érintetlen és gazdag növény-és állatvilágán vezet keresztül. 25-35 km-t teszünk meg egy nap, de természetesen vannak különbségek a távok között.
Az étkezésekről: Az út közben általában piknik ebédet tartunk, amiben a szerviz autó van segítségünkre.
A reggelit általában a szálláshelyek biztosítják, a vacsora jellemzően magyarosabb ételekből vendéglőben, vagy szintén a szálláshelyen kerül elfogyasztásra.
LOVAK, NYERGEK: Lovastúráinkon a „honfoglalás lovát”, a legendás Akhal Tekét lovagolva fedezheti fel az utunk során érintett tájakat. Ez az a fajta, amelyikkel történelmünk összefonódik (tenyésztéstörténete kb. 2500 évet ölel fel), és híres különleges kényelméről. Nem csak a lovak, de a nyergek is különlegesek: Saját készítésű magyar stílusú nyergek, korszerűsítve a mai lovaglástechnikai igényekhez és lovakhoz.
Különlegesen biztonságos és kényelmes, nagyon beváltak az elmúlt évek túrái során…

BEJELENTKEZÉS
Bejelentkezés és további információ: csat1996@gmail.com
Kötelezően hozandó felszerelés:
lovaglásra alkalmas bőrcipő, ha van rá lehetőség lábszárvédő, esőkabát, nap elleni védelem és ha van, kobak
A részvétel előfeltétele: Mindhárom jármódban való stabilitás, kiemelten a könnyített vágta és könnyített ügetés!
ATTILA TÚRA
IDŐPONTOK
2023. május 7 – 13.
2023. július 30 – augusztus 5.
2023. augusztus 6 – 12.
2023. október 1-7.
Összefoglaló: Akhal Teke lovakon – egyedi nyergekben – a Tisza és a puszták vidékén.
Az ópusztaszeri Feszty-körkép és a Nemzeti Történeti Emlékpark megtekintésével, szürkegulya-és Akhal Teke méneslátogatással.
Szállás eredeti kazak és mongol JURTÁKBAN.
Megegyezés szerint néhány napra is van lehetőség csatlakozni?
A lóval töltött szabadidőnek kétségtelenül a túralovaglás a csúcsa. Amióta túrázunk nagyon sok élménynek, kalandnak voltunk tanúi és részesei. Megpróbálom összefoglalni, hogy ennyi év után mit tartunk a legérdekesebbnek:
Elindulni, úton lenni és eljutni máshová
Ez egy nagyon ősi élmény, ott lapul az ösztöneinkben, izgalommal tölt el, és ha átéljük, más emberként lépünk tovább: kevesebbek lennénk, ha nem történt volna meg.
A ló ehhez az úthoz egy nagyon különös érzést ad: mintha egy más időből szemlélnénk a világot, másképpen haladunk és más utakon járunk mint régen – a nomádok folyótól folyóig, hegyeken át
A túra csillagtúra, minden nap visszatérünk a Jurtaszállásra, ahonnan elindultunk.
Ópusztaszer földrajzilag szerencsés fekvésű: olyan területek határán van, ahonnan egyaránt elérhetőek a kiskunsági homokbuckás ligetek, az alföldi szikes puszták és a Tisza vadregényes ártere? Ezeken a helyszíneken vezet Attila Túra útvonala. Utunk legnagyobb része tájvédelmi körzetek érintetlen és gazdag növény-és állatvilágán vezet keresztül. 25-35 km-t teszünk meg egy nap, de természetesen vannak különbségek a távok között.
LOVAK ÉS NYERGEK:
Lovastúráinkon a „honfoglalás lovát”, a legendás Akhal Tekét lovagolva fedezheti fel az utunk során érintett tájakat. Ez az a fajta, amelyikkel történelmünk összefonódik, és híres különleges kényelméről.
Nem csak a lovak, de a nyergek is különlegesek: Saját készítésű magyar stílusú nyergek, korszerűsítve a mai lovaglástechnikai igényekhez és lovakhoz. Különlegesen biztonságos és kényelmes, nagyon beváltak az elmúlt évek túrái során.
Azoknak, akik az Akhal Teke fajta vagy a nyergeink iránt érdeklődőknek ez a túra vagy ennek akár rövidített verziója jó lehetőséget ad a kipróbálásra, ismerkedésre.
NAPI PROGRAM
Vasárnap: Érkezés
Elhelyezkedés a Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán. A vendégek eredeti kazak és mongol jurtákban szállhatnak meg, A jurta nem sátor. Az ember által készített lakóhelyeknek, hajlékoknak egyik ősi formája. Kelet-Mongóliától a Dél Orosz sztyeppéig, időlegesen még a Kárpát-medencéig is, az ősi szállástípusok közül a legnagyobb területen terjedt el.
A jurtaszállás a ménes legelőterületén helyezkedik el. A vendégek éjjel a nyitott jurtatetőn át láthatják a csillagos eget és hallják a lovak mozgásának neszeit, így a természettel harmóniában, a lovakkal testközelben pihenhetnek, ahogy egykor őseink, több, mint 1000 éve. Vacsora: 18-19 óra között.
Hétfő: Próbalovaglás és a méneslátogatás
Reggeli 8 órakor. Ismerkedés a lovakkal és lóra szállás 9-kor. Próbalovaglás a lovardában, ló-lovas párosok kialakítása, szintfelmérés. Rövid délelőtti lovaglás után ebéd a Jurtaszálláson.
Délután méneslátogatás a Sztyeppvonattal: A csapat ekhós szekéren, amit egy traktor vontat (hasonlatosan egy vonatszerelvényhez) kalandos kört téve a pusztában megtekintheti az Ópusztaszeri Akhal Teke fajtájú ménest és a gazdaságot. A fedezőméneket, munkalovakat, kiscsikókat.
Az Akhal Teke lófajta, amit láthatunk, őseink társa volt a Kárpát-medencébe való érkezésünk alatt, így ha úgy tetszik, megtekinthetjük a honfoglalás lovait.
Vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Kedd: Lovaglás a pusztaszeri turul emlékműhöz Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor, majd 3 órás lovaglás után piknikebéd a honfoglalás emlékhelyéül szolgáló turulos szobornál. A turul a magyar eredetmondák fontos szereplője. Az emlékmű pedig a magyar honfoglalásnak állít emléket. Vacsora: 18-19 óra között zajlik a szálláson, az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Szerda: Lovaglás a pusztai kunhalmokhoz Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor. Ilyen halmok húzódnak a Kárpát-medencétől Mongóliáig. Ezek alá a halmok alá temetkeztek a sztyeppe népei több, mint 2000 éven át. Párhuzam vonható a piramisokkal és ha nem is oly monumentálisak, Eurázsia hatalmas térségein volt hosszú időn át elterjedt. Mai világunkban egyre kevesebb helyen látni ezt a tájat: a sztyeppe világának tájelemeit. Az Alföldön megvizsgált több, mint 1600 csak töredéke az összes halomnak. A kunhalmok felkutatása során, lovaglás az alföldi pusztán, nádasok mentén, ártéri öreg tölgyes erdőben, aminek növényvilága olyan gazdag, hogy az Alföld dzsungelének nevezhetnénk. Utunk során megelevenedik az Alföld pásztor-kultúrája. A piknikebéd a kunhalomnál zajlik. Hazalovaglás után a vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Csütörtök: Lovaglás a szürke gulyához + Feszty-körkép
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor. A gulyalegelő egy nagyjából 1200 ha-as tájvédelmi pusztán helyezkedik el, jó rálátással ennek különleges és védett állatvilágára, a szabadon legelő bivalyokra, színes madárpopulációra és az érintetlen puszta horizontjára. Az út során testközelből ismerkedünk meg a magyar szürke gulyával, kis bocikkal és a bikával? A táj hiteles arca a nagy sztyeppéknek. Ebéd az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán. Délután a Feszty-körkép (Feszty Árpád monumentális panoráma festménye a magyarok Kárpát-medencébe való bejöveteléről) megtekintése a Nemzeti Történeti Emlékparkban. Vacsora: 18-19 óra között. Szállás: az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Péntek: Lovaglás a mindszenti kompátkelőhöz, ártéri dzsungelösvény
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor, majd 3 órás lovaglás után átkelünk a komppal a folyón és ebédünket egy hangulatos Tisza-parti helyszínen költjük el a part egy magaslati pontján a nyárfák alatt. A Tisza folyó Magyarország két nagy folyójának egyike. Úgy szokták nevezni, hogy a „Szőke Tisza”. Hazalovaglás után vacsora: 18-19 óra között az Ópusztaszeri Akhal Ménes Jurtaszállásán.
Szombat: Reggeli 8 órakor. Búcsú és távozás.
A SZŐKE TISZÁTÓL A KÉK DUNÁIG
IDŐPONT
2023. szeptember 9-16.
,,Elvinni egy kulacs vizet a Tiszából a Dunába„
A Tisza árterének vidékéről, a kiskunsági homokdűnés tájakon át, a solti síkság szikes pusztáin keresztül a Dunáig. Ez a nagy távok lovaglásának a túrája.
Európa legnagyobb vízgyűjtő folyamának legnagyobb mellékfolyója, a Tisza több, mint 200 km hosszú.
Egyik barátunk, aki velünk lovagolt ennek a túrának a végén mondta: „Azt gondolnánk, hogy ismerjük az országunkat és most, hogy átlovagoltuk a Kiskunságot kell ráébredni, hogy az autók ablakából keveset látunk az egészből.”
Gyalog nem lehet megtenni ekkora utat, a ló visz el azokra a helyekre, amelyek a vidék ősi arcát mutatják: a természetből azt, amiről azt gondoltuk, hogy már nem létezik.
A homok, a puszták, a nagy távolságok, ez a táj illik a leginkább a lófajtához, amelyet tenyésztünk: Az Akhal Teke a „honfoglalás lova”, amely híres különleges kényelméről. A titokzatos kelet világának ősi kincse? A 2010-es, első Duna-Tisza túra, bebizonyította, hogy igazak a róluk szóló legendák.
Nem csak a lovak, de a nyergek is különlegesek: Saját készítésű magyar stílusú nyergek, korszerűsítve a mai lovaglástechnikai igényekhez és lovakhoz. Különlegesen biztonságos és kényelmes, nagyon beváltak az elmúlt évek túrái során…
A túrához mindenképpen szükséges, hogy a könnyített jármódok és testhelyzetek stabilan meglegyenek a lovasnak (könnyű ügetés, könnyített vágta, folyamatos könnyítés).
NAPI PROGRAM
1. nap: szombat: Érkezés/transzfer
Reptér: Budapest Liszt Ferenc Repülőtérről transzfer Ópusztaszerre.
Elhelyezkedés a Jurtaszálláson, az első nap szálláshelyén, ismerkedés az Akhal Ménessel.
Vacsora: 18-19 óra között.
2. nap: vasárnap: Lovaglás a Tiszához
Reggeli 8 órakor.
Indulás 9-kor, majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig.
Utunk során a Tisza hajdani árterének gazdag növény-és állatvilága vesz bennünket körül. A hullámtéri galériaerdő buja dzsungel. A pihenő és ebéd a Tisza partján zajlik, közben alkalmunk nyílik meríteni a Tisza vizéből, hogy azt az út végén a Dunába önthessük?
Vacsora: 18-19 óra között.
3. nap: hétfő: Lovaglás Kiskunmajsára
Reggeli 8 órakor.
Indulás 9-kor, majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig.
Utunk során a Tisza hajdani árterének gazdag növény-és állatvilága vesz bennünket körül. Távolodva a Tiszától, hatalmas füves legelőkön marha- és bivalygulyákat csodálhatunk meg. Kiskunmajsán este lehetőség nyílik ellátogatni a termálfürdőbe kipihenni a nap fáradalmait.
Szállás: A szállásunk is a fürdő közelében található falusi vendéglátóhelyen lesz?
Vacsora: 19-20 óra között.
4. nap: kedd: Lovaglás Bugacra
Reggeli 8 órakor.
Indulás 9 órakkor ez után lovaglás az ebéd helyszínéig. Homokbuckás, dűnés, futóhomokkal borított, hajdani félsivatagos tájon, borókásokon lovagolunk keresztül.
Bugacon, ahol megelevenedik az Alföld pásztor-kultúrája, szálláshelyünk szomszédságában legel egy ménes, egy magyar szürke gulya, és található itt egy pásztor múzeum is.
Szállás: Szállásadónk magyar szürke tenyésztő és biofarmja van. Meghitt szálláshelyünk közvetlenül a gazdaság mellett található.
Vacsora: 19-20 óra között.
5. nap: szerda: Lovaglás Kiskőrösre
Reggeli 8 órakor.
Indulás 9-kor, majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig.
Utunk a turjánoson és a bugaci pusztán vezet keresztül. Délelőtt még a dűnék között haladunk, délután már az Alföld legnagyobb szőlővidékein folytatódik a túra.
Szállás: Szállásunk egy falusi vendégházban lesz.
Vacsora: 19-20 óra között.
6. nap: csütörtök: Lovaglás Bakodpusztára
Reggeli 8 órakor.
Indulás 9-kor, majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig.
Átlovagolunk az eurázsiai sztyeppe legnyugatibb sávján, a Dunával párhuzamos Solti-síkságon.
A homokos-szikes puszták, melyeken keresztül haladunk az ősi sztyeppékhez hasonlatosak és egy monumentális panoráma képét adják.
Szállás: Szállásadóink kedves csikós barátaink, akik nagy szeretettel szoktak vendégül látni bennünket. Hitelesen őrzik az ősi csikós/gulyás hagyományokat, melyekbe bepillantást nyerünk általuk.
Vacsora: 19-20 óra között.
7. nap: péntek: Lovaglás a Duna partra
Reggeli 8 órakor. Indulás 9-kor, majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig.
A Dunához érve a túlpart löszfalai látszanak a dimbes-dombos Dunántúlon. Ez volt a határ a lovasnomádok és a hajdani európai birodalmak között. Két kultúra, aminek határán 1000 éve a magyaroknak sikerült átkelni és honosodni…
Szállás: Magán szálláshely a Duna közelében.
Vacsora: 19-20 óra között.
8. nap: szombat ? távozás
Fáradtság, levertség, depresszió 😀
transzfer – repülőtér
* * * * * *
Szeretettel visszavárunk máskor is!
Érdeklődni: csat1996@gmail.com, cseppentoopuszta@gmail.com
Tarts velünk szeptemberi lovastúránkon akhal teke lovaink hátán, bejárva a Tisza és a puszták vidékét! Utunk során meglátogatjuk a pusztai kunhalmokat, az ártéri dzsungelutakat és a gulyalegelők két helyszínét. Ezek közül az egyik egy újonnan beállított helyszín a Tisza kanyarulatánál, különleges érintetlen vadvilággal és látvánnyal vár minket.

Program:
Időpont: 2020. szeptember 24. csütörtök-szeptember 27. Vasárnap
Szeptember 24. Csütörtök:
Reggeli: 8.00
Indulás 9.00: Lovaglás a szürke gulyához: A gulyalegelő egy nagyjából 1200 ha-as tájvédelmi pusztán helyezkedik el, jó rálátással ennek különleges és védett állatvilágára, a szabadon legelő bivalyokra, színes madárpopulációra és az érintetlen puszta horizontjára. Az út során testközelből ismerkedünk meg a magyar szürke gulyával, kis bocikkal és a bikával? A táj hiteles arca a nagy sztyeppéknek.
Piknik ebéd: 12-12.30.
Pihenő
Érkezés: 16 óra
Vacsora: 18 óra.
Szeptember 25. Péntek
Reggeli: 8.00
Indulás: 9.00: Lovaglás a mindszenti kompátkelőhöz, ártéri dzsungelösvény: Majd 3 órás lovaglás után átkelünk a komppal a folyón és ebédünket egy hangulatos Tisza-parti helyszínen költjük el a part egy magaslati pontján a nyárfák alatt. A Tisza folyó Magyarország két nagy folyójának egyike. Úgy szokták nevezni, hogy a ?Szőke Tisza?.
Piknik ebéd: 12-12.30.
Pihenő
Érkezés: 16 óra
Vacsora: 18 óra.
Szeptember 26. Szombat
Reggeli: 8.00
Indulás: 9.00: Lovaglás a Tiszához: majd 3-4 órás lovaglás után piknikebéd, ez után lovaglás az úticélig. Utunk során a Tisza hajdani árterének gazdag növény-és állatvilága vesz bennünket körül. A pihenő és ebéd a Tisza partján zajlik.
Piknik ebéd: 12-12.30.
Pihenő
Érkezés: 16 óra
Vacsora: 18 óra.
Szeptember 27. Vasárnap
Reggeli: 8.00
Indulás: 9.00: Lovaglás a pusztai kunhalmokhoz: Ilyen halmok húzódnak a Kárpát-medencétől Mongóliáig. Ezek alá a halmok alá temetkeztek a sztyeppe népei több, mint 2000 éven át. Párhuzam vonható a piramisokkal és ha nem is oly monumentálisak, Eurázsia hatalmas térségein volt hosszú időn át elterjedt. Mai világunkban egyre kevesebb helyen látni ezt a tájat: a sztyeppe világának tájelemeit. Az Alföldön megvizsgált több, mint 1600 csak töredéke az összes halomnak. A kunhalmok felkutatása során, lovaglás az alföldi pusztán, nádasok mentén, ártéri öreg tölgyes erdőben, aminek növényvilága olyan gazdag, hogy az Alföld dzsungelének nevezhetnénk. Utunk során megelevenedik az Alföld pásztor-kultúrája. A piknikebéd a kunhalomnál zajlik.
Piknik ebéd: 12-12.30.
Pihenő
Érkezés: 16 óra
Vacsora: 18 óra.
Minimum létszám: 4 fő
Jelentkezni és további információt kérni a következő e-mail címen van lehetőség: cseppentoopuszta@gmail.com
készítette: Erlauer Balázs
Zene: Kerekes Band