Délmagyar.hu!
Amikor elkezdték a vállalkozást, még nem sejtették, hogy milyen jó lóra is tettek Cseppentő Attiláék ? a család akhal-teke lovakat tenyészt, amelyekről 2006-ban igazolódott be: a honfoglalás kori magyarok lovainak leszármazottai.
? Jó lóra tettünk ? fogalmaz Cseppentő Attila, aki a 80-as években feleségével megvásárolta Musztafát, hazánk akkori egyetlen akhal-teke lovát. A több mint 20 éves, állami tulajdonban lévő mént gyakorlatilag leselejtezték, csökkent az értéke, így tudott
hozzájutni a házaspár, és kezdhette el a tenyésztést. Mára 70?80 lóból álló állománnyal rendelkeznek.
Lovaikról 2006 táján derült ki, mennyire különlegesek: genetikusokból és régészekből álló csoport tizedik századi sírokban talált lócsontokat vizsgált. Megállapították: a honfoglaló magyarok lovaival a ma élő fajták közül a belső-ázsiai akhal-teke lófajta áll a legközelebbi rokonságban.
? Az első ló megvásárlásával az volt a célunk, hogy kezdjünk valamit ezzel a kallódó fajtával. Budapestről Ópusztaszerre költöztünk, akkoriban épült a rotunda. Felvettem a kapcsolatot az akkori igazgatóval, Trogmayer Ottóval. Amikor a Feszty-körkép megnyitott, lovas jelenlétünkkel csatlakoztunk a park programjaihoz. Új műfajt kellett teremtsünk, hiszen akkoriban még senki nem tudta, mit is kell csinálni a ló hátán, hogy hitelesen megidézzük a múltat. Egyre aprólékosabban kezdtük kidolgozni a nomád skanzen terveit. De ahogy a következő vezetés alatt elindult a megvalósítása, bennünket valahogy kifelejtettek belőle ? fogalmazott Cseppentő Attila.
Fémes csillogás
Az akhal-teke a világ legősibb lófajtáinak egyike. Tenyésztése 2500 évvel ezelőtt kezdődött a mai Türkmenisztán területén. Ezek a lovak nemes megjelenésűek, karcsúak, nyúlánkak. Jellemző rájuk a fakó színárnyalat és a különleges fémes csillogás. Rájuk vezethető vissza az ?aranyszőrű paripa” elnevezés vagy például A fehér ló fia mondája. Rendkívül intelligensek, érzékenyek és temperamentumosak, kiemelkedők a képességeik. Egy tiszta vérű tenyészállatért külföldön akár 10 ezer eurót (2 millió 700 ezer forintot) is elkérhetnek, az ópusztaszeriek közül az igazán jó vérhányadú lovakat 500 ezer?1 millió forintért tudják eladni.
Cseppentőék mára 70?80 lóból álló állománnyal dolgoznak Ópusztaszeren.
Írta: Bobkó Anna
http://www.delmagyar.hu/szeged_hirek/aranyszoru_paripak_szeren/2186805/